„Złoto niemal od zawsze traktowane było przez inwestorów jak polisa ubezpieczeniowa. (…) Nie więc dziwnego, że gdy tylko pojawia się widmo kryzysu, inwestorzy uciekają w złoto” – zapraszmay do lektury wywiadu jakiego udzielił Jarosław Żołędowski, prezes zarządu Mennicy Skarbowej SA, dla portalu rynekinwestycji.pl. Poniżej kilka najciekawszych cytatów.

„Ten rok jest rekordowy, jeśli chodzi o popyt na złoto inwestycyjne. Duża grupa klientów nie chce jednak trzymać zakupionych sztabek tego kruszcu w domu i wybiera przechowywanie w skrytkach Mennicy Skarbowej. Jednak właśnie ze względu na ogromne zainteresowanie złotem coraz trudniej o miejsce w naszych firmowych sejfach. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Bezpiecznym Skarbcem, który posiada jeden z największych i najlepiej zabezpieczonych skarbców w Polsce. Lepszy ma chyba tylko Narodowy Bank Polski.”

„Perspektywy rozwoju rynku i wzrostu popytu na złoto od kilkunastu miesięcy pozostają na wysokim poziomie. Pod koniec lipca br. cena kruszcu pobiła rekord wszech czasów z 2011 r., a w sierpniu ustanowiła nowy rekord na poziomie 2070 dol. za uncję. W moim przekonaniu istnieje potencjał do kolejnego wzrostu ceny w perspektywie 2−3 lat.”

„W najbardziej gorących momentach ubiegłego roku przed naszymi oddziałami ustawiały się kolejki osób, które chciały wydać kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Oczywiście zdarzają się transakcje warte kilkaset tysięcy złotych, a nawet kilkumilionowe. W ubiegłym roku największy klient kupił złoto warte blisko 7 mln zł. Jednak średnia wartość transakcji to ok. 20 tys. zł.”

„Złoto niemal od zawsze traktowane było przez inwestorów jak polisa ubezpieczeniowa, która trzyma wartość i zabezpiecza przed inflacją, utrzymując swoją siłę nabywczą. Nic więc dziwnego, że gdy tylko pojawia się widmo kryzysu, inwestorzy uciekają w złoto. Mówi się nawet, że jego kurs jest negatywnie skorelowany z indeksami giełdowymi. W okresie niepewności gospodarczo-ekonomicznej tzw. bezpieczne aktywa stają się coraz wyżej wyceniane. Z taką sytuacją mamy do czynienia od kilkudziesięciu miesięcy.”

Zapraszamy do lektury całego wywiadu na rynekinwestycji.pl.