W trzecim kwartale tego roku światowy popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9%. Natomiast średnia cena złota notowana przez LBMA pobiła w tym okresie kolejny rekord i na poziomie 2474 USD za uncję wzrosła r/r o 28%. Warto też zauważyć, że całym świcie rośnie wydobycie złota w kopalniach. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, choć w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19%. W tym samym czasie Mennica Skarbowa sprzedała 786 kg złota inwestycyjnego w porównaniu do 675 kg w porównywalnym okresie roku poprzedniego co oznacza wzrost o 16%. W opinii Zarządu Spółki w kolejnym okresie tego roku nadal można się spodziewać większej sprzedaży złota inwestycyjnego.
Globalny popyt na złote sztabki i monety bulionowe w sumie za trzy pierwsze kwartały 2024r wyniósł 859 ton i był zbliżony do poziomów z tego samego okresu w ostatnich czterech latach. Osiągnął jednak rekord pod względem wartości, która wyniosła aż 63 mld USD. W trzecim kwartale br. średnia cena złota notowana przez LBMA pobiła kolejny rekord i na poziomie 2474 USD za uncję wzrosła r/r o 28%. Popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł w tym czasie 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9%. Ograniczone zakupy złota w Chinach, Turcji i Europie były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do spowolnienia r/r. Największy spadek odnotowały w tym czasie Niemcy, gdzie popyt na fizyczne złoto inwestycyjne zmniejszył się r/r o 70%.
– W naszej części Europy sprzedaż złota inwestycyjnego w III kwartale tego roku była niższa o 19% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Choć trzeba przyznać, że popyt na ten kruszec był wyższy niż w II kwartale tego roku. Nasza spółka w tym roku w sumie sprzedała już ponad 2 tony złota w porównaniu do 1945 kg z analogicznym okresem roku ubiegłego co oznacza wzrost o 6,4 %. Szacujemy, że w kolejnych miesiącach tego roku wojna na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie nadal będą wpływać na wzrost sprzedaży złota inwestycyjnego w Polsce. Nadal największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się produkty z tego kruszcu o małej gramaturze np. sztabki 1- uncjowe lub monety bulionowe. Takie wyroby łatwo potem sprzedać na całym świecie lub wymienić na inne towary, a monety są oficjalnym środkiem płatniczym – komentuje Adam Stroniawski, Dyr. Zarządzający ds. Sprzedaży w Mennicy Skarbowej.
W tym roku Mennica Skarbowa wygenerowała narastająco sprzedaż na poziomie 639, 4 miliona złotych w porównaniu do 539,7 mln zanotowanych w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Spółka wygenerowała zysk netto na poziomie 9,8 miliona złotych w porównaniu do 1,6 mln złotych sprzed roku.
Zgodnie z danymi Światowej Rady złota należy zauważyć, że podobnie jak w ubiegłym kwartale, zachodni inwestorzy nadal wykazywali duże zainteresowanie złotem, ale zostało to zniwelowane przez zwiększone zainteresowanie sprzedażą, gdy cena osiągnęła rekordowe poziomy, co skutkowało znacznie niższym poziomem popytu netto. Inwestycje w sztabki i monety, choć zasadniczo stabilne w ujęciu kwartalnym, były znacznie słabsze w porównaniu z 3 kwartałem roku 2023. Spadek sprzedaży w Chinach, Turcji i Europie były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do spowolnienia r/r, niwelując wyższy popyt na złoto w Indiach i na kilku mniejszych rynkach w Azji.
– Warto też zauważyć, że nadal banki centralne na całym świecie bardzo chętnie inwestują w złoto. W sumie w 3 kwartale tego roku kupiły ponad 186 ton tego kruszcu, a ponownie największym nabywcą był Narodowy Bank Polski, dodając 42 tony do rezerw złota – dodaje Adam Stroniawski z Mennicy Skarbowej.
Jak wynika z danych Światowej Rady Złota od początku roku banki centralne skupiły już 694 ton produktów ze złota, poniżej rekordu z 2023 r., ale zgodnie z tym samym okresem w roku ubiegłym. Jednak analizując cztery ostatnie kwartały zakupy netto w wysokości 909 ton złota pozostają znacznie powyżej średnich poziomów w dłuższym okresie. Warto zaznaczyć, że całkowita sprzedaż złota (obejmująca sztabki, monety, wyroby jubilerskie, produkty przemysłowe, a także ETF-y) w Q3 2024 wzrosła o 5% r/r do rekordowych 1313 ton. Natomiast wydobycie w kopalniach zwiększyło się o 6%, notując kolejny kwartalny rekord. Natomiast wolumeny złota z rynku wtórnego, poddanego recyklingowi, wzrosły o 11% r/r.