Mennica Skarbowa została Mecenasem międzynarodowej Wystawy pn. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”

14.11.2023

Mennica Skarbowa została Mecenasem Wystawy immersyjnej pod nazwą „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. W toku podjętej współpracy, Spółka planuje wydać złote monety i sztabki z wizerunkiem fresków z Kaplicy Sykstyńskiej. Kaplica Sykstyńska to drugie najczęściej odwiedzane muzeum na świecie i miejsce, gdzie podczas Konklawe wybiera się Papieża. Dzięki powstającej na błoniach Stadionu PGE Narodowego multimedialnej Wystawie, już od 18 listopada w Warszawie, będzie można obejrzeć słynne freski Michała Anioła bez konieczności wyjazdu do Watykanu. Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest realizowana pod auspicjami Muzeum Watykańskiego i pod jego bezpośrednim patronatem.

Polska została wybrana jako pierwszy kraj, w którym będzie można obejrzeć Wystawę pn. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Lokalizacja, do której w połowie listopada zawita Wystawa, to błonia Stadionu PGE Narodowego w Warszawie. Wystawa będzie rozlokowana w trzech salach. Cieszące zmysły dzieła sztuki, edukacyjna formuła, najbardziej zaawansowany sprzęt audiowizualny na świecie oraz immersyjny charakter Wystawy umieszczonej na powierzchni ponad 1700 m kw. – mają zapoznać zwiedzających z wybitnymi twórcami epoki Renesansu (m.in. z Michałem Aniołem Buonarroti) i historią powstania samej Kaplicy Sykstyńskiej. Powstanie innowacyjnej Wystawy sprawi, iż po raz pierwszy w historii, będzie można wejść do Kaplicy Sykstyńskiej w Europie poza Watykanem.

Zwiedzający będą mieć możliwość m.in. obejrzenia słynnych fresków Michała Anioła i edukacyjnego filmu o Kaplicy Sykstyńskiej, przeczytania ciekawostek z nią związanych oraz zobaczenia wyjątkowych replik rzeźb Michała Anioła, takich jak Dawid czy Pietà. Mecenasem Wystawy, została Mennica Skarbowa – doświadczony partner inwestycyjny, Spółka notowana na Giełdzie New Connect – która zaangażowała się w misję upowszechniania kultury. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca przyczyni się do popularyzowania nauki, kultury i sztuki, zarówno w Polsce, jak
i za granicą
– zapewnia Bartłomiej Feluś, Organizator Wystawy, Dom Emisyjny Manuscriptum.

Wystawa będzie prezentowana w budowanym w tym celu jednym z pawilonów, mającym w podstawie wymiary Kaplicy Sykstyńskiej. Znane dzieła będą wyświetlane w technologii Digital Art 360, jako wielkoformatowe, kolorowe, żywe obrazy. Wystawa immersyjna to nie tylko doświadczenia wzrokowe, ale również odczucia wywołane z pomocą wirtualnej rzeczywistości. Ściany i sklepienie obiektu przemienią się w pasjonującą opowieść, która pozwoli odbiorcom zetknąć się ze sztuką w niespotykany dotąd sposób.

– Mennica Skarbowa została Mecenasem Wystawy, ponieważ nie mamy wątpliwości, iż finansowanie kultury to jedna z najlepszych inwestycji. Wystawa pn. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest ciekawym, międzynarodowym projektem, który będzie dużą atrakcją dla całych rodzin. Chcemy wspierać tę oryginalną ideę, wzbogacając te przedsięwzięcie także naszymi produktami. Mamy w planie wybić złote monety i sztabki z wizerunkiem fresków z Kaplicy Sykstyńskiej, którę będą mogli nabyć kolekcjonerzy, ale także wszyscy zwiedzający Wystawę. Ponadto każdy gość Wystawy z ważnym biletem wstępu będzie miał dostęp do specjalnych zniżek dostępnych w naszych Oddziałach w całej Polsce. Współpraca z Domem Emisyjnym  Manuscriptum, Organizatorem Wystawy, a pośrednio także z Muzeum Watykańskim, niesie także możliwość promocji Mennicy Skarbowej zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, czyli wszędzie tam, gdzie na przestrzeni trzech lat będzie prezentowana Wystawa  – komentuje Adam Stroniawski, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży Mennicy Skarbowej.

Światowa premiera Wystawy pn. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” będzie miała miejsce 18 listopada 2023 roku na błoniach Stadionu PGE Narodowego w Warszawie (tuż obok bramy nr 11). Zwiedzający będą mogli przez kilka miesięcy podziwiać multimedialną Wystawę od poniedziałku do niedzieli, w godz. 09:00 – 21:00. Już teraz można nabyć bilety na to wydarzenie. Bilet szkolny przysługuje uczniom do 26. roku życia, natomiast bilet ulgowy mogą zakupić emeryci, renciści oraz osoby z niepełnosprawnościami (wraz z opiekunem). Wejście dla dzieci do 6 roku życia będzie darmowe.